A felőoktatási törvény módosítását kérik a hallgatók
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a felsőoktatási törvény mihamarabbi módosítást fogja kérni az ágazatért felelős minisztertől.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a felsőoktatási törvény mihamarabbi módosítást fogja kérni az ágazatért felelős minisztertől.
Újra módosulhat a felsőoktatási törvény, írja a Magyar Nemzet, eszerint például hetven év fölött nem lehetne oktatói és kutatói munkakörökben dolgozni.
A nyelviskolapiac koncentrálódását eredményezheti az új felsőoktatási törvény – írja a Napi Gazdaság pénteki számában.
A felsőoktatási tanulmányaikat szüneteltető, azaz passzív hallgatóknak is van lehetőségük nyári munkát vállalni, bár az iskolaszövetkezetek által kínált, a munkáltatóra és a szövetkezetekre eső adókönnyítési lehetőségektől elesnek − írja a Napi Gazdaság a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kapott információk alapján.
A felsőoktatást szabályozó törvények módosításainál figyelembe veszik az ombudsman idevágó jelentésének megállapításait és igyekeznek egyértelművé, kiszámíthatóvá tenni a fogyatékossággal élő hallgatók kedvezményeinek és mentességeinek körét és azok elbírálási módját - áll Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár levelében, amelyről az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala tájékoztatta csütörtökön.
A felsőoktatási államtitkár a parlamentben ismertette a felsőoktatási törvény változásait, amelyeket az alaptörvény módosítása hozott magával.
Húsz éven belül kellene ledolgozniuk az állami ösztöndíjas hallgatóknak tanulmányi idejüket - tartalmazza többek között a nemzeti felsőoktatási törvény módosítása, amelyet az emberi erőforrások minisztere pénteken nyújtott be a parlamentnek.
Kijelentő módban beszélt egyes vidéki főiskolák megszűnéséről a Fidesz frakcióülésén Orbán Viktor. A kormányfő taktikusan leszerelte az e miatt zúgolódó kormánypárti képviselőket, akiknek külön egyeztetést és kompenzációt ígért. Balog Zoltán is hosszan fejtegette a felsőoktatási reformot, és állítólag sikerül megnyugtatnia az aggódó fideszeseket.
Tízmilliárd forint jár 2013-ban a kutatási-oktatási eredmények alapján kiemelt felsőoktatási intézményeknek, a rektorok azonban még mindig nem tudják, ez plusz forrást jelent-e majd, vagy a felsőoktatás 2013-ra tervezett állami támogatásából vesz el tízmilliárdot a kormány, és osztja szét hat-hét egyetem között.
Szűkítené a tanulmányi ösztöndíjra jogosult egyetemisták és főiskolások körét az Emberi Erőforrások Minisztériuma – derül ki az Eduline birtokába került tervezetből. Ha a kormány is rábólint a változtatásra, több tízezer hallgató veszíthet havi 10-30 ezer forintot.
Nem váltotta be az oktatási államtitkárság reményeit az idén bevezetett részösztöndíjas képzési forma: még a júliusban harmadára visszavágott keretszámot sem tudták feltölteni az egyetemek és főiskolák, a hallgatói helyek 65 százaléka üresen marad.
Van, ahol senki nem fizet a tanulásért, máshol még a nyugdíj előtt állók is a diákhitelüket törlesztik. Európa nagy részén nem divat a tandíj, ahol mégis van, ott nem spórolnak az ösztöndíjakon. Egyetlen finanszírozási modell van, amelyet még sehol nem próbáltak ki. Itthon ez lehet a jövő.
Elfogadta az Országgyűlés csütörtökön a hallgatói szerződésekről szóló szabályokat a felsőoktatási törvény módosításával, amire azért volt szükség, mert az Alkotmánybíróság (Ab) múlt héten megsemmisítette a szerződéseket szabályozó kormányrendeletet, mondván, hogy azok részleteit törvényben kell meghatározni.
Egyetlen európai uniós országban sem kötnek olyan szigorú szerződést az egyetemistákkal, mint amilyet a magyar hallgatóknak kellett volna aláírniuk szeptemberben. Ahol mégis belföldi munkavégzésre kötelezik az állam pénzén tanuló diákokat, ott biztos állást is ajánlanak a friss diplomásoknak. Az Alkotmánybíróság által megsemmisített rendeletben erről szó sem volt.
Nemcsak a bírák, hanem a rektorok is elbúcsúzhatnak posztjuktól 65 éves korukban – erre Kis Norbert helyettes államtitkár emlékeztette az állami egyetemek és főiskolák vezetőit március végén. Az Eduline birtokába került levél szerint 2013 júniusában azoknak a rektoroknak mindenképpen menniük kell, akik már a harmadik ciklusukat töltik vagy 65 évnél idősebbek.
Újabb hallgatói fórumot tart a Hallgatói Hálózat (HaHa); az ELTE BTK épületében ugyan egy termet sem engedtek át nekik, de végül elfoglalták az egyiket. A hallgatók a keretszámok ellen tiltakoztak, a bölcsészkar dékánja távozásra kérte az egybegyűlteket. A rendőrök a szervezők szerint nem juthattak be az épületbe. A hallgatók este nyolcig maradhattak végül.
„A kormány tagadó álláspontja” miatt szerdára újabb fórumot szervez a Hallgatói Hálózat (HaHa), a csoport tagjai délután ötkor találkoznak az ELTE bölcsészkarának udvarán, azt azonban még nem tudják, beengedik-e őket valamelyik egyetemre. Bár az elmúlt napokban több dékántól kértek teremhasználati engedélyt, egyelőre sehonnan nem kaptak pozitív választ. Volt, aki technikai problémákra hivatkozva utasította el a hallgatókat.
Az Utolsó nyílt nap címmel hirdetett szerda délutánra demonstrációt Hallgatói Hálózat (HaHa) a felsőoktatás szétrombolása és a drasztikus keretszámcsökkentés ellen.
Hoffmann Rózsa oktatási ügyekben illetékes államtitkár Brüsszelbe utazik, hogy megvitassa az Európai Bizottságban a magyar közoktatási, valamint felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban felmerült aggodalmakat.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája országos figyelemfelkeltő akciót szervez február 8-án a keretszámok csökkentése és hallgatói szerződések ellen.